سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6689
 بازدید امروز : 1929
 کل بازدید : 2500174
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.2376
شرکتهای تابعه و همکار
     

گزارش عملکرد نظام پیشنهادهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال 1391

نظام پیشنهادها یکی از برجسته­ترین اقدامات در جهت ارج نهادن به استعداد و خلاقیت کارکنان می­باشد. ایجاد محیط و فرصت مناسب برای مشارکت فکری کارکنان در امور سازمان بصورت داوطلبانه و برخوردار کردن آنان از ثمرات مادی و معنوی از بهترین ویژگی در این نظام محسوب می­گردد.

هدف اصلی نظام مشارکتی، توسعه ارزش­های انسانی کلیه کارکنان و استفاده از هوش، استعداد و خلاقیت آنها در راستای اهداف شرکت است. با همفکری و همدلی بیشتر و استفاده از امکانات موجود می­توان  بهره­وری و در نهایت برون داد هر سازمان را ارتقاء داد همچنین به لحاظ ایجاد فضای مناسب برای مشارکت فکری کارکنان در امور سازمان، سبب می­شود که بهره­وری در تمام زمینه­های موثر در فعالیت سازمان از جمله نیروی انسانی ارتقاء پیدا کند. از سوی دیگر بهره­گیری از این نظام، مدیریت صرفه­جویی­های کلان اقتصادی را در بر دارد.

دبیرخانه نظام مشارکت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در همین راستا با توجه به گزارش عملکرد شرکت­های تابعه و همکار اقدام به بررسی روند پیشنهادها با توجه به شاخص­های تعریف­شده و تجزیه و تحلیل آنها می­نماید .کلیه جداول و نمودارهایی که در گزارش ضمیمه علمکرد ارائه می­گردد ، آمار و ارقام آنها دقیقاً داده­های گزارش­شده شرکت­های تابعه و همکار می­باشد که توسط بالاترین مقام مسئول همان شرکت مورد تأیید قرار گرفته است.

برای بررسی همه جانبه عملکرد نظام پیشنهادها یک سری شاخص تدوین شده است که با استفاده از این شاخص­ها می­توان عملکرد این نظام را در شرکت­های مختلف تجزیه و تحلیل نمود.

براساس گزارش­های دریافت شده از دبیرخانه نظام پیشنهادهای شرکت­های تابعه و همکار در سال 1391 تعداد 24655 پیشنهاد از کارکنان به دبیرخانه مرکزی رسیده است که در مجموع تعداد 5298 فقره از آنها در 2730  جلسه­ای که در شرکت­ها برگزار شده است مورد تصویب قرار گرفته است. بنابراین حدود 22% از پیشنهادهای دریافت شده به تصویب کمیته­های بررسی پیشنهادها رسیده است.

از میان 5298 پیشنهاد تصویب­شده تعداد 2654 پیشنهاد اجرا گردیده است که این تعداد حدود 50% پیشنهادهای تصویب شده و حدود 11% از کل پیشنهادهای رسیده است .

در سال 1391 تعداد 2730 جلسه جهت بررسی پیشنهادها برگزار شده است. این آمار نشانگر آن است که به ازای هر جلسه بطور متوسط بیش از 5 فقره پیشنهاد بررسی شده است .

در سال جاری تعداد 29 شرکت تابعه و همکار گزارش­های نظام پیشنهادها را ارائه نمودند. با توجه به تعداد 26 شرکت ارائه­کننده گزارش در سال 90، 11% رشد در تعداد شرکت­های ارائه دهنده گزارش مشاهده می­گردد که بیانگر فعال­تر شدن شرکت­های بیشتری در سیستم نظام پیشنهادها می­باشد.

 

 

 

صرفه اقتصادی حاصل از اجرای پیشنهادها در سال 1391 به میزان بیش از 1864 میلیارد ریال بوده است که بیش از 476% (76/4 برابر)  صرفه­جویی سال قبل از آن می باشد که برخی از دلایل آن را می­توان بصورت ذیل بیان نمود.

 

1-    در سال 91 شاهد افزایش 11 درصدی تعداد شرکت­های ارائه دهنده گزارش عملکرد نظام پیشنهادها نسبت به سال 90 می­باشیم.

2-    در سال 91 شاهد افزایش حدود 160 درصدی (6/1 برابر) تعداد پیشنهادهای دریافتی نسبت به سال 90 می­باشیم.

3-    در سال 91 تعداد پیشنهادهای اجرا شده حدود 166 درصد (66/1 برابر) نسبت به پیشنهادهای اجرا شده سال 90 افزایش داشته است.

4-    در سال 91 قیمت پایه محصولات تولیدی برخی از شرکت­ها افزایش داشته است. در نتیجه صرفه حاصل از پیشنهادهای اجرا شده مرتبط با محصولات تولیدی افزایش قابل توجهی داشته است.

5-    در سال 91 بدلیل افزایش قیمت ارز و در نتیجه قیمت پایه هزینه مربوط به خرید / تعمیر تجهیزات و ماشین­آلات و تأمین کاتالیست­های مورد نیاز، محاسبه صرفه پیشنهادهای اجرا شده مربوطه افزایش چشمگیری داشته است.

     

كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به شركت ملي صنایع پتروشیمی می باشد
Copyright © 1997-2013 National Petrochemical Company - All rights reserved